PLEMENO KRÁTKOSRSTÉ KÓLIE

Něco málo o tomto úžasném plemeni

Pod pojmem kolie si většina lidí představí dlouhosrstého elegantního psa z filmu „Lessie se vrací“ a málokdo už zná krátkosrstou variantu, která je však považována za původnější typ s lepšími pracovními schopnostmi. Podle Mezinárodní kynologické federace FCI jsou obě plemena rozdělena do dvou samostatných standardů.

Krátkosrstá kolie pochází ze skalnatých oblastí Skotska, kde vznikla jako potomek pastýřských psů. Jedná se o psa s velkou inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Stavbou těla působí důstojně, má veselou a přátelskou povahu, není nervózní ani agresivní. Kolie je skvělý společník, který dokáže porozumět lidským náladám a pocitům. Díky vysoké inteligenci rychle chápe a výborně se učí novým věcem. Výcvik kolie zvládne i začátečník nebo méně zkušený chovatel.

Co se týče vzhledu, působí kolie dokonale vyváženou stavbou těla a ladnými proporcemi. Hlava je ve tvaru tupého klínu. Středně velké oči mandlového tvaru jsou mírně šikmo uložené. Středně velké uši bývají při pozornosti psa neseny zpola vztyčené, tj. přibližně dvě třetiny uší stojí vzpřímeně a horní třetina je překlopena přirozeným způsobem dopředu. Srst krátkosrsté kolie je tvořena hustou podsadou a krátkou přiléhající srstí tvrdé struktury. Standard připouští tři druhy zbarvení: sobolí-bílá, trikolor a blue-merle. Psi krátkosrsté kolie dosahují kohoutkové výšky 56–61 cm a feny 51–56 cm. Hmotnost dospělého psa je 20–30 kg a feny 18–25 kg.

Krátkosrstá kolie patří mezi přirozeně zdravá a odolná plemena, která ve větší míře netrpí dědičnými nemocemi. Z dědičných chorob se u kolií nicméně můžeme setkat s progresívní retinální atrofií (PRA), dysplazii kyčelního kloubu nebo oční anomálií (CEA). U kolií se stejně jako u některých jiných plemen (border kolie, australský ovčák aj.) může vyskytnout větší citlivost na některé léky nebo antiparazitické přípravky. Tuto poruchu způsobuje gen MDR1. Chovatelé si často nechávají u svých chovných jedinců dělat genetický profil na nejčastější onemocnění a mohou tak předejít vzniku jedinců postižených těmito chorobami.